Kwasy Omega 3 vs zespół Aspergera

Autyzm i zespół Aspergera, to dwa zaburzenia rozwoju o podłożu neurologicznym, które coraz częściej diagnozowane są u dzieci we wczesnym dzieciństwie. W wielu przypadkach dysfunkcje te nie są całkowicie wyleczalne, ich skutki można jedynie modyfikować dzięki odpowiednio dobranym metodom terapeutycznym, optymalnym warunkom edukacji dziecka, czy w końcu terapii biochemiczno – farmakologicznej. Mimo rozwoju medycyny, specjaliści nie do końca wiedzą jaka jest etiologia, co dokładnie wywołuje te zaburzenia. Obecnie przyjmuje się, że na wywołanie całościowych zaburzeń w rozwoju autyzmu czy zespołu Aspergera składa się wiele czynników, m.in.: genetyczne, rozwojowe, infekcyjne, czy chociażby związane z czynnikami okołoporodowymi.

Medycyna aktualnie nie dysponuje żadnymi lekami, które byłyby wystarczająco skuteczne w terapii autyzmu i zespołu Aspergera. Część leków psychiatrycznych może być użyteczna w redukowaniu niektórych zaburzeń, jak np.: lęku, agresji, tendencji do samookaleczania, zaburzeń ruchowych, czy wahań nastroju. Mogą tu być stosowane neuroleptyki, stymulanty, czy leki antydepresyjne.

Badania ostatnich lat nad stosowaniem odpowiedniej diety i suplementacji mogą jednak napawać optymizmem. Chodzi tu w szczególności o podaż odpowiedniej ilości kwasów Omega-3. Kwasy te są podstawowym budulcem każdej komórki naszego ciała. Kwas dokozaheksaenowy (DHA) jest jednym z najważniejszych elementów budujących komórki nerwowe, w szczególności neurony mózgu. Jego niedobór może powodować liczne zaburzenia oraz prowadzić do wielu chorób. Z kolei wzbogacanie diety w kwasy Omega-3 lub ich dodatkowa suplementacja w znaczący sposób przyczyniają się do redukcji wielu zaburzeń związanych z autyzmem czy zespołem Aspergera.

Suplementy diety Nordic Naturals bazujące na oleju rybim są wykorzystywane na całym świecie w badaniach klinicznych, ponieważ są wysoko cenione ze względu na swoją czystość, bardzo wysokie stężenia kwasów omega, a przede wszystkim najwyższą możliwą wchłanialność osiąganą dzięki zastosowaniu opatentowanej formy trójglicerydowej.

Na polskim rynku farmaceutycznym od niedawna obecny jest innowacyjny produkt dla dzieci – Complete Omega Junior. Jest to kompleks kwasów omega 3/6/9 dla dzieci od piątego roku życia. To jedyny preparat na rynku, który został przebadany na dzieciach autystycznych oraz z zespołem Aspergera. Stosowanie preparatu powodowało znaczący wzrost zdolności językowych i uczenia się. Wykazano również dużą poprawę w zakresie rozpoznawania języka niewerbalnego, interakcji socjalnych, zdolności do zabawy, czy zainteresowania otoczeniem.

Co ciekawe, stosując Complete Omega Junior nie ma konieczności wstępnej kilkukrotnie wyższej suplementacji niż zalecana dawka dzienna, mającej na celu wysycenie organizmu dziecka. Ponieważ Complete Omega Junior jest w formie trójglicerydowej, dziecko wchłania dokładnie taką dawkę, jaka jest podana, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w przypadku preparatów występujących w formie estru-etylowego.

Complete Omega Junior jest jedynym preparatem, który gwarantuje całkowite bezpieczeństwo stosowania, jak również skuteczność działania, popartą badaniami klinicznymi na dzieciach z autyzmem i zespołem Aspergera.

Małgorzata Świerkula – psycholog
HERO! Centrum Diagnostyczna Terapeutyczne
ul. Rzeczpospolitej 1
02-972 Warszawa
Miasteczko Wilanów
tel. 606 61 14 22 

www.heroacademy.edu.pl

Post a comment