SAM-e korzyści

S-adenozylo-L-metionina znana także jako SAM-e to organiczny związek chemiczny, pochodna adenozyny i metioniny, najważniejszy substrat w procesach metylacji w organizmie człowieka. Odgrywa ważną rolę w układzie odpornościowym poprzez utrzymania błon komórkowych w dobrej kondycji.

Wyniki badań sugerują, że SAM-e wpływa na metabolizm ważnych neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym (dopaminy i serotoniny), które stabilizują i kontrolują nastrój. Kolejne badania wykazały, że stosowanie SAM-e w dawce 800 mg dziennie przez 8 tygodni może łagodzić objawy schizofrenii i poprawiać jakość życia pacjentów. Wykazano również że powstawanie chorób o podłożu neurodegeneracyjnym (takich jak choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona) jest nierozerwalnie związane ze spadkiem stężenia S-adenozylo-L-metioniny w mózgu. Zauważono ponadto bezpośrednią korelację między nasileniem się objawów tych chorób, a niskim poziomem SAM-e, podczas gdy chorobę można spowolnić suplementując tę substancję. 

Grupa naukowców z US Depratment of Health and Human Services w toku badań odkryła, że SAM-e oprócz korzystnego wpływu na samopoczucie, optymalizuje także funkcje stawów. Próby kliniczne, w których udział wzięły osoby starsze ze zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową stawów, potwierdziły, że SAM-e jest skutecznym środkiem zwalczającym ból oraz ograniczającym uczucie sztywności kończyn.

SAM-e było również badane pod kątem wpływu na najważniejsze narządy wewnętrzne. Naukowcy odkryli, że marskości wątroby towarzyszy blokada enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie SAM-e. W efekcie, brak tej substancji sprawia, że w hepatocytach nie zachodzą żadne procesy detoksykujące, co skutkuje z kolei dalszym uszkodzeniem narządu. Zaleca się więc suplementowanie S-adenozylo-L-metioniny przez osoby, u których zdiagnozowano marskość wątroby, aby zahamować dalszy rozwój choroby.

Mood Balance od Vitamins & More to kompleksowe połączenie SAM-e oraz magnezu, żelaza i witamin z grupy B, dla najwyższego wsparcia funkcji poznawczych oraz psychologicznych.

Post a comment