Kwasy Omega 3 vs Zaburzenia autystyczne

Kwasy Omega-3 vs zaburzenia autystyczne

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), znane również jako wielonienasycone kwasy tłuszczowe, są wymagane dla optymalnego zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie mogą one być wytwarzane przez nasz organizm, więc jedynym ich źródłem jest dieta i suplementacja. NNKT są ważnym strukturalnym składnikiem błon komórkowych i neuronów, jedną z ich funkcji jest modulowanie płynności błon. Istnieją dwie rodziny NNKT: omega-3 i omega-6. Prawidłowe funkcjonowanie komórek jest zależne od zbilansowanego przyjmowania obydwu. Wykazano, że nadmiar omega-6 i niedobór omega-3 mogą przyczyniać się do wielu przewlekłych schorzeń. Dowody z klinicznych i biochemicznych badań wykazały zmiany w metabolizmie NNKT przy zaburzeniach psychiatrycznych. Jest coraz więcej dowodów na to, że braki EFA i/lub brak równowagi mogą przyczynić się do zaburzeń neuro-rozwojowych u dzieci, w tym zaburzeń autystycznych.

 

Badanie opublikowane w Journal of Child and Adolescent Pharmacology przeprowadzone w 2009 wykazało, że osiem na dziewięć autystycznych dzieci przebadanych w małym badaniu pilotażowym poprawiło o 33% swoje wyniki w teście ATEC

(test umożliwiający ocenę stanu dziecka – określa punktowo skalę autyzmu) po suplementacji 190 mg EPA i 90 mg DHA przez dwanaście tygodni. U wszystkich badanych dzieci zdiagnozowano co najmniej umiarkowane stadium zaburzeń autystycznych według skali natężenia zaburzenia autystycznego DSM-IV. Zwrócono szczególna uwagę na fakt, że stan dzieci nie pogorszył się i nie zaobserwowano żadnych działań niepożądanych. Dlatego zespół badaczy stwierdził, że omega-3 wydają się być bezpieczne i mogą być korzystne dla dzieci ze stwierdzonymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD), przy czym stwierdzono również, że dalsze badania nad tematem są niezbędne.

 

Kolejne badanie pilotażowe z kontrolowanym placebo, które badało związek między omega-3 i nadpobudliwością u dzieci z ASD wykazało, że symptomy choroby zostały zredukowane w grupie przyjmującej kwasy tłuszczowe omega-3. Co więcej „zmiany w nadpobudliwości i nadaktywności korelowały ze zmianami poziomu kwasów tłuszczowych, co sugeruje możliwy mechanizm działania “. Chociaż wyniki te nie były istotne statystycznie, autorzy zauważają, że badania pilotażowe są często zbyt małe, aby być ostateczne, ale pomagają wskazać drogę dla przyszłych badań.

Wyniki te dodane do rosnącej ilości wstępnych dowodów, sugerujących, że NNKT omega-3 mogą mieć ogromne znaczenie terapeutyczne dla zaburzeń autystycznych. Badania

pokazują, że najbezpieczniejsze i najbardziej wiarygodne źródło NNKT omega-3 to wysokiej jakości suplement na bazie oleju rybiego. Oznacza to suplement, który jest produkowany w beztlenowym środowisku, aby zapewnić świeżość, w technologii molekularnej destylacji, aby usunąć toksyny środowiskowe i testowany przez niezależne instytuty w celu sprawdzenia tych standardów zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi.

 

 

Post a comment